STRZAŁ ZIELONEGO PIORUNA

Powieść przygodowa dla dzieci

wydawnictwo Wielka Litera

Nie śpij latem, bo przygody nigdy się nie zaczną.

Marcin ma 10 lat, mamę w depresji i ciasny pokój w małomiasteczkowym bloku.Na wakacje przenosi się do babci – do domu, na skraju rozpalonych słońcem pól i lasów. To lato zmieni jego życie na zawsze.

Siła chłopięcej wyobraźni przemienia gęstwinę leśnych krzaków w głębiny morskiej toni. Konary powalonych drzew stają się morskimi potworami, a wśród błękitnych lagun i bezludnych wysp pojawia się ona. Marcin staje jak wryty, bo ona jest dziewczyną o perłowych włosach i jako jedyna na świecie nosi imię Tiigo. 

Świat, który się przed chłopcem otwiera jest pełen sekretów, słonego smutku miłości i czających się w cieniu przeczuć, że wszystko można stracić. Marcin, ma w sobie odwagę, by spojrzeć temu światu prosto w oczy i bez mrugnięcia podążyć za przygodą.      

„- Ja tu drugi raz nie trafię Tiigo. Tu nie prowadzi żadna ścieżka. Szturchnął ją w ramię, żeby dodać sobie animuszu i zanurkował z powrotem w zielony las. Nie mógł dłużej patrzeć jej w oczy i kłamać. Bo w głębi duszy czuł, że trafiłby do jodłowego lasu nawet zimową nocą z zawiązanymi oczami. To miejsce samo zaznaczyło swoją obecność czarnym kleksem na mapie jego chłopięcego świata. Tak samo, jak ta drobna dziewczynka w trampkach, którą od pewnego czasu po prostu spotyka codziennie rano w lesie, chociaż wieczorem nigdy się na to nie umawiają.”